Fibromiyalji için Beslenme ve Egzersiz

Fibromiyalji, sebep olan faktörleri tam olarak bilinmeyen bir yumuşak doku rahatsızlığıdır. Oldukça yaygın görülen bu hastalığın tedavisinde bir çok farklı yöntem kullanılır. Tanı konulabilmesi için ise uzman doktorlar tarafından detaylı tetkiklerin yapılması gereklidir. Fibromiyalji bir eklem sistemi hastalığı olarak tanımlanması. Kaynağında psikosomatik hastalıklar da yer alan bu hastalığın kaslar ile ilgili bir hastalık olduğu uzmanlarca belirtilir.

Kimi kaynaklarda kas romatizması olarak da tanımlanan Fibromiyalji, modern yöntemlerle etkileri ciddi biçimde azalt alabilen hastalıklardan bir tanesidir.Erken tanı, hastalığın tedavi edilmesinde önemli bir etkendir. Elbette tüm hastalıkların erken tanısı tedavi aşamasında kolaylık sağlar. Ancak Fibromiyalji sabit bir tedavi yöntemi bulunmayan hastalıklardan olduğu için hastalığın ilerlememesi büyük önem arz eder.

Beslenmenin Fibromiyalji Üzerindeki Etkisi

Tıp otoritelerinin büyük bir kısmına göre; kas romatizmaları kasların yeterince gelişmemesinin ve oksijen alamamasından kaynaklanır. Oksijen almayan kaslar yeterli besin alınıyor olsa dahi yeterince gelişmeye bilir. Çoğu zaman beslenme ile kasların oksijen almasının sağlanamaması söz konusu olabilir. Bu durumda ozon tedavisi ve benzeri yöntemler kullanılır. Ancak öncelikle hastaların kaslarının yeterince güçlenmesi için doğru beslenme rejimini tercih etmeleri, yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekir.

Dengeli beslenme kavramının içerisine vitamin mineral ve protein bakımından zengin olmakla birlikte abartılı olmayan bir beslenme sistemi de dahil edilir. Yani, yeterli beslenme çabası aşırı kilo alma sonucuna dönüşmemelidir. Yeterliden kastımız, tam olarak bunu ifade eder. Aşırı kilo fibromiyaljiyi tetikleyen faktörlerden bir tanesidir. Kasların Gelişmesi için Yeterli Vitamin ve Mineral

Proteinler, uygun egzersiz ile birlikte kasa dönüşür. Aynı zamanda mevcut kaslardaki hücre yenilenmesi de protein sentezi ile mümkündür. Ancak yumuşak dokuların yapı taşları içerisinde mineraller ve vitaminler de bulunur. Mineraller ve vitaminler bakımından eksik beslenmek vücudun gerekli olan tüm bileşenleri almaması sonucunu doğurur. Bununla birlikte yeterli egzersiz yapılmıyor ise zaten kasların gelişmesi mümkün olmayacaktır.

Fibromiyalji tanısı konmuş hastaların, mümkünse diyetisyenler veya hekimler denetiminde özel bir beslenme rejimi uygulamaları çok daha doğru olacaktır. Bunun yanında Elbette Fibromiyalji egzersizleri yapmak ve kasların gelişmesini sağlamak gerekli olacaktır.

Kas Gelişimi için Faydalı 5 Besin

Kas geliştirmek denince akla ağırlıklar ya da aletler ile yapılan ağır egzersizler geliyor olsa da, bahsimiz bundan farklıdır. Fibromiyalji riskini azaltmak ve var ağrıları azaltmak için uygulanan kas geliştirme yöntemleri farklıdır. Açıkçası ağır egzersiz programları ve suni beslenmenin hastalığın tedavisinde faydalı olmayacağı dahi söylenebilir. Peki ne ile beslenmeliyiz? İşte fibromiyalji ağrılarınızı azaltmaya yardımcı olacak 5 kas geliştirici besin.

Kırmızı Et

Kimilerimiz için kırmızı et çok sevilmeyen bir besin olsa da, insan sağlığı bakımından hayvansal besinlerin çok büyük faydaları vardır. Özellikle kırmızı et proteini, kas yapısının oluşması ve kuvvetlenmesinde oldukça etkili bir gıdadır. En güçlü protein olarak bilinen kırmızı etin, haftada 1 veya 2 kez tüketilmesi önerilir.

Tavuk ve Balık

Tavuk eti kırmızı et kadar olmasa da güçlü bir proteindir ve kasların iyileşmesinde etkilidir. Balık ise yeryüzündeki aminoasitler bakımından en güçlü besindir. Kasların oluşabilmesi için gerekli olan protein sentezleme işleminin gerçekleşmesinde, balık etinin etkisi oldukça fazladır. Ayrıca balık yağında bulunan Omega yağ asitleri de vücudumuz için oldukça gerekli olan besinlerdir.

Süt Ürünleri

Süt proteini, diğer protein türlerine mükemmel şekilde bağlanarak kasların yapısını kuvvetlendirir. Ayrıca süt ürünleri içerisinde yine balıkta olduğu gibi güçlü aminoasitler yer alır ve bedensel gelişim üzerinde oldukça etkilidir. Süt ürünlerinin en az birisinin günlük olarak tüketilmesi önerilir.

Kuruyemişler

Fındık, ceviz ve badem, içerisinde yer alan mineraller ve aminoasitler sayesinde vücudun güçlenmesi ve yenilenmesi için faydalı besinlerdir. Magnezyum, potasyum , kalsiyum ve demir gibi önemli mineraller bu kuruyemişler ile alınabilir ve kas gelişimi; dolayısıyla fibromiyalji tedavisinde etkilidir.

Yeşil Bitkiler

Soğanlı bitkiler, brokoli, ıspanak, semizotu, roka ve yeşil renkli diğer sebzeler, içerdikleri bitkisel proteinler ile vücudun gelişmesinde ciddi bir rol oynar. Genel sağlık durumumuzun iyileşmesine de yardımcı olan sebzeler, kaslarımızın en gelişmiş formuna ulaşmasında yukarıda saydığımız diğer besinlerle birlikte ciddi role sahiptir.

Fibromilyalji Egzersizleri

Fibromiyalji; vücudun farklı noktalarında ortaya çıkabilen bir kas rahatsızlığı olarak tanımlanır. Buradan bakıldığında, tüm fibromiyalji ağrıları için geçerli ve yeterli tek bir egzersizden bahsetmek mümkün değildir. Ancak kas yapısının gelişmesi için egzersiz beslenme ile bağlantılı ve zorunludur. Zira ne kadar protein alırsanız alın, kaslarınızı yeterince çalıştırmazsanız aldığınız proteinler atılır. Dolayısıyla kaslarınız gelişmez. Tersi biçimde yeterli beslenmemeniz durumunda da kaslarınız gelişecek kaynağa sahip olmadığı için bir iyileşme söz konusu olmaz. Dolayısıyla hem dengeli ve yeterli beslenmeli hem de, uygun egzersizleri yapmalısınız.

Fibromiyalji için Egzersizler

Fibromiyalji sorununun ortaya çıkmasında en önemli etkenler arasında gösterilen kasların yeterince oksijen alamaması durumunu ortadan kaldıran egzersizler, genel fibromiyalji sorunlarının giderilmesinde etkilidir. Ancak elbette spesifik ağrılar için yapılacak egzersizler farklılıklar arz edecektir.

Örneğin; sırt kesiminde ortaya çıkan ağrıların giderilmesi için buradaki kaslara yönelik egzersizler uygundur. Pilates egzersizlerinin birçoğu, bu ağrıların giderilmesi için uygundur. Haftada 2 ile 3 gün düzenli yapılması gereken egzersizler olmak ve temposu ani biçimde değil yavaş yavaş artırılması gereken pilates egzersizleri tedavide oldukça efektiftir.

Yarım Şınav

Sırt, omuz, boyun ve hatta karın kaslarını çalıştırmak için en faydalı egzersiz olan şınav hareketi, fibromiyalji hastalarının dikkatli ve düzenli yapması durumunda fayda göreceği egzersizlerdendir. Yüz üstü yere uzanıp, secde biçiminde kollarınızı öne uzatırken, omuzlarınızı hafifçe kaldıracağınız bu egzerslerin bir örneğine; videodan ulaşabilirsiniz.

Mekik ve Germe Hareketleri

Yine karın ve sırt kasları için mekik hareketleri oldukça faydalı hareketlerdir ve kasların hareketlilik kazanması bakımından çok etkilidir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus; kaslara aşırı yüklenilmemesi ve aşırı bir egzersiz temposu sürdürülmemesidir.

Tüm egzersizleri yaparken, profesyonel olmadığınızı ve dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. “Güvenli Egzersiz Programı İçin Öneriler” başlıklı yazımızda egzersiz yaparken dikkat etmeniz gerekenler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer egzersizler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, uzmanlardan destek alın. Vexrob | Kişisel Egzersiz Asistanı IOS ve ANDROID uygulamalarını kullanarak doktor ve fizyoterapistlerden rahatsızlığınız ile ilgili destek alabilirsiniz.

The post Fibromiyalji için Beslenme ve Egzersiz appeared first on Vexrob Blog.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.