Ev Egzersizleri: Fizik Tedavide Olmazsa Olmaz

Ev egzersizleri, fizik tedavide başarının en büyük bileşenlerinden biridir. Araştırmalar, ev egzersizlerinin düzenli yapan hastaların iyileşme hızının diğer hastalara göre yüzde 50 daha fazla olduğunu gösterirken, yapılması gereken ev egzersizlerin ihmal edilmesi tedavinin başarısını ise büyük oranda kötü etkiliyor. Durum böyle olunca, ev egzersizlerini doğru ve etkin bir şekilde yapmak hastanın tedavi sürecinde oldukça önemli hale geliyor.

Tedaviyi Destekleyici Ev Egzersizleri Şart

Ortalama fizik tedavi seansları 40-60 dakika arası değişir. İyileşme sürecine hatrı sayılır miktarda katkıda bulunan bu süreç, hastanın bu süreci egzersiz yaparak desteklememesi durumunda hiçbir anlam ifade etmemektedir. Örneğin bel ağrısı şikayeti sonucunda aldığınız tedaviler (ilaç, egzersiz vb…) ağrılarınız dindirebilir. Doktorunuz ya da fizyoterapistiniz eve verdiği egzersiz programlarında ise, bel ağrısının geri dönmemesi için sizden bel kaslarınızı güçlendirmenizi isteyecektir. Eğer bel kasları güçlendirilmezse bu ağrılar kısa süre içerisinde geri dönecektir. Ve siz kendinizi aynı şikayetle tekrar doktorun karşısında bulabilirsiniz.

Egzersiz İlaçtır Diyebilir miyiz?

“Egzersiz ilaçtır.” diyebiliriz. Egzersize dayalı tedavilerde ev egzersizleri bir ilaç değerindedir. Ağrılara neden olan sinir basıları, kaslardaki güçsüzlükler ve hareket kısıtlıkları doğru yapılan egzersizler ile önlenebilir. Fizik tedavi için verilen ev egzersizlerini fitnes ve spordaki egzersizlerden farklı olduğunu belirtmek gerekir. Bu egzersizler aşırı zorlama ve risk faktörü içermeyen egzersizler olmalıdır. Egzersizler için güvenli bir ortam tercih edilmelidir. Vexrob’u kullanan bir doktorun belirttiği gibi: “Egzersiz ilaçtır ve nasıl bir kuru ilaç düzenli bir şekilde doz doz alınıyorsa ev egzersizleri de düzenli bir şekilde doz doz yapılmalıdır.”

Peki tüm bu faydalı etkilere rağmen  neden ev egzersizleri düzenli bir şekilde yapılmıyor? Herkesin farklı sebepleri olmakla birlikte en çok söylenen bahaneleri şöyle sıralayabiliriz:

  • İşim çok yoğun/Eşim-çocuğumla ilgilenmem gerek.
  • Yeterli zamanım yok.
  • Egzersiz yaparken sıkılıyorum.
  • Egzersiz yaparken ağrım oluyor.
  • Çok yorgun olduğum için egzersiz yapamıyorum.
  • Egzersizleri unuttuğum için yapamıyorum.

Yukarıda saydığımız çoğu neden aslında değiştirilebilir nedenlerdir. Egzersize alışma süresi 21 gündür ve bu 21 günden sonra vücut artık egzersize karşı seratonin(mutluluk hormonu) salgılamaya başlar. Bu nedenle yeterli zaman bulamamak, sıkılmak, yorgunluk ve ağrı egzersizlerinizi düzenli yaptıkça birer birer yok olacaktır.

Ev Egzersizlerinin Düzenli Takibi Önemli

Ev egzersizleri broşür ya da sözlü tarif ile yetersiz kalabiliyor. Hem bu egzersizleri akılda tutmak, hem de doğru bir şekilde yapmak bununla birlikte normal hayatında değişiklikler yapmak hastaya doğal olarak zor geldiğinden, çoğu zaman hasta bu egzersizleri yapmamaktadır. Burada egzersiz programı oluşturulan kişiye takip etmek ise neredeyse imkansız.

Vexrob | Kişisel Egzersiz Asistanı, tüm bu sorunlarınıza çözüm niteliğinde! Egzersiz katalogundan veya fotokopi egzersizlerinden bakarak egzersizleri anlamaya çalışmak yerine video egzersizleri izleyerek hem hareketleri en doğru şekilde yapabilmenizi, hemde en uygun egzersiz programlarına sahip olmanızı sağlıyoruz. Doktorunuzun ya da fizyoterapistinizin sadece size özel egzersiz programı oluşturmasını istiyorsanız kendilerine Vexrob’dan bahsedebilirsiniz.

Vexrob ile egzersize dayalı tedavilerde tedavininizin sonuçlarını daha net görebilirsiniz.

Vexrob hastalara neler sağlıyor öğrenmek için: https://vexrob.com/hasta-ozellik

Vexrob.com için Stj. Fzt. Berfin Gizem Şahin katkısıyla hazırlanmıştır.

The post Ev Egzersizleri: Fizik Tedavide Olmazsa Olmaz appeared first on Vexrob Blog.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.