Egzersiz Motivasyonu ve Egzersize Uyumu Arttırmak İçin Yapılabilecekler

Egzersiz Motivasyonu

Hastalarda egzersiz motivasyonu uyum önemli bir sorundur. Hastanın egzersiz  uyumunu arttırmak için doktor, fizyoterapist ve hasta işbirliği gereklidir. Başlangıçta egzersizlerin gözlem altında yaptırılması, egzersiz programının hastaya anlaşılır biçimde anlatılması, yakınlarının da bu programa dahil edilmesi gereklidir.

Peki hastanın egzersiz motivasyonu  nasıl arttırılabilir:

  • Düzenli yapılan egzersizlerin sonunda ağrısının azalacağı fikri vurgulanmalı.
  • Özgüveni arttırmak için, olumlu geri bildirimler yapılmalı. Geri bildirimler çoğu zaman egzersiz motivasyonu için önemli olmaktadır.
  • Hasta anamnezi, tanısı ve tedavisi konusunda bilgilendirilmeli ve beklentiler iletilmeli. bilinçli hasta egzersizlerin önemini kavrayarak programını düzenli bir şekilde takip edebilir.
  • Hastanın ağrılarını ilk seansta soğuk-sıcak-TENS-manuel terapi gibi yöntemlerle biraz olsun hafiflerek kişinin tedaviye bağlılığı ve inancını arttırılmalı. Ağrılı egzersiz hastanın egzersiz motivasyonunu azaltarak egzersiz yapma fikrinden soğutabilir.
  • Aşamalı egzersizler kullanılmalıdır. Aşamalı egzersizler uyumu ve motivasyonu arttırır. Egzersizlere hastalarda ağrı ve stres yaratmayacak düzeyde başlamak çok önemlidir. Aksi takdirde hasta egzersizlere devam etmek istemeyecektir.
  • Hasta kendini özel hissetmelidir. Egzersiz motivasyonunun en önemli hususu kişinin  kendisini özel hissetmesidir. Kişiye özgü egzersiz programı hazırlanmalıdır. Vexrob uygulaması bunun için doktor ve fizyoterapistlere bir pratiklik sağlıyor. Bu da hasta tarafından memnuniyetle karşılanıyor.
  • Hastalara yapacağı egzersizleri video ile sunmak, hastanın katılım isteğini arttıracaktır. Hiç kimse anlamadan yanlış bir şey yapmak istemez. Broşür egzersizler yeterince anlaşılır olmayabilir. Sözlü tarifler unutulabilir. Vexrob’un geniş bir video egzersiz kütüphanesi sunduğunu hatırlatalım. Unutmayın: Bir fotoğraf bir cümleyi, bir video bin fotoğrafı anlatır.

Tüm bunların yanı sıra; aile veya arkadaşlarla egzersiz yapmak, egzersizler için yeni kıyafetler almak ve ulaşılabilir hedefler koymak da uyumu ve egzersiz motivasyonunu arttıracaktır.

The post Egzersiz Motivasyonu ve Egzersize Uyumu Arttırmak İçin Yapılabilecekler appeared first on Vexrob Blog.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.