Boyun Fıtığı Belirtileri ve Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı belirtileri, boyunumuzda bulunan omurların arasındaki disk denilen fibröz dokunun, yerinden taşmasıyla ortaya çıkar. Bu doku, omurlarımız arasından taşarak, omurgamızın arkasından geçen sinir ağına bası yapar. Boyun fıtığında bu bası sonucu ilgili sinirlerin etkilenmesiyle çeşitli ağrı ve uyuşukluk hissedilir. Boyun fıtığı belirtileri sıklıkla; boyun ağrısının eşlik ettiği kola yayılan ağrı ve hissizlik, boyunda hareket kısıtlığı olarak kendini gösterir. Boyun fıtığı, literatürde “servical disc herniation” olarak tanımlanır. Özellikle günümüz yaşam tarzındaki duruş bozuklukları sebbi ile çok daha sık karşılaşılır olmuştur. Kişinin tüm sosyal yaşamını yakından etkileyen boyun fıtığı, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Bir türlü geçmeyen boyun ve kola yayılan ağrılar, kişiyi depresyon gibi psikolojik hastalıklara da itebilir.

Boyun Fıtığı Kimlerde Görülür?

Boyun fıtığı, özelikle masa başında çok zaman geçiren, sürekli başı öne eğik ya da sabit tutarak çalışmak zorunda kalan insanlarda daha sık görülür. Bunun yanı sıra baş ve boynun aşırı hareketini gerektiren eylemlerde de sık bulunmak boyun fıtığı için önemli bir risk faktörüdür. İnce, narin ve uzun boylu insanlarda boyun fıtığı, kısa ve yapılı insanlara göre daha sık karşılaşılır. Bunun temel nedeni boyun çevresi kaslarının zayıflığı olarak da gösterilebilir. Zayıf kaslar omurgamızı ve dik duruşumuzu yeterince destekleyemediğimiz anlamına gelecektir. Yanlış yastık seçimi de önemli bir risk faktörü olarak söylenebilir, özellikle gereğinden fazla yüksek ya da alçak yastıklar, boynumuzu tüm gece boyunca yanlış pozisyonda tutmamızı ve risk kat sayımızı artırmamıza yol açar. Sigara içmek, alkol vb. vücuda zarar veren etkenlerin hepsi de risk faktörü olarak sayılabilir. Örneğin depresyon klinik olarak kanıtlanmamış da olsa, duruş bozukluğu yaptığı için önemli sayılabilecek bir risk faktörü sayılabilir. Boyun sağlığınızı korumak için gün içerisinde dikkat etmeniz gereken hususlara Boyun Ağrısı İçin Alınacak Önlemler başlıklı yazımızda yer verdik.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının gibi direkt sinirlerle ilgili olan durumlarda, belirtiler kendini çok daha hızlı gösterirler. Boyun fıtığı olan hastanın, oluşabilecek ağrılardan dolayı boyun hareketlerini kısıtlaması, belirtilerin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. İşleyen demir pas tutmaz deyimi her alanda olduğu gibi burada da önemli bir olgudur. Boyun fıtığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

 • Genelde tek taraflı ama nadir olarak iki kola da yayılan ağrı
 • Parmak uçlarına kadar yayılan ağrı ve hissizlik
 • Ağrı ile beraber yayıldığı kolda veya kollarda kuvvet kayıpları
 • Kavrama hareketlerinde zayıflık
 • Boyun ağrısı
 • Üst sırt ağrısı
 • Denge bozuklukları
 • Uykudan uyandıran boyun ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Sürekli ağrının oluşturduğu psikolojik bozulmalar

Boyun Fıtığında Kesin Tanı Nasıl Konulur?

Boyun fıtığı, belirtileriyle doğrudan ilişkili olan bir hastalıktır. Boyun fıtığında kesin tanı kriteri elbette hekim tarafından  yapılabilir. Ağrı ile ilgili alanın sinir köklerinin bulunduğu omurga bölgesine çekilecek X-ray vb. radyolojik tanı yöntemlerine başvurulur. Bunların yanı sıra yine doktorlar tarafından boyun fıtığına tanı koyabilecek fiziksel tanı tesleri de bulunmaktadır. Kesinlikle, hekim harici bir kimseden boyun fıtığı tanısı almayınız.

Boyun Fıtığında Tedavi Protokolleri Nelerdir?

Boyun fıtığı, diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi ileri evresinde ve başlangıcında tedavi olarak farklı şekilde yaklaşım gerektiren bir durumdur. Başlangıç evresinde ya da çok ilerlememiş olan, yani sinir köklerinde uzun süre bası sonucu oluşabilecek sinir hasarlarının henüz gerçekleşmediği durumlarda, istirahat ve fizik tedavi ile önemli ölçüde kontrol altına alınabilir. Ancak hastalığın ilerdiği, sinirlere olan basının geri dönülmez zararlar verdiği durumlarda gerekli operasyonlar ile sinir kökü rahatlatılabilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatları

İlerlemiş ve artık sinire geri dönüşü olmayacak kadar hasar veren olgularda, ameliyat kaçınılmaz bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar. Özellikle ilgili omurdan farklı bölgelere de taşma yapan, farklı sinir köklerine de bası yapmaya başlayan fıtıklarda ameliyat, tedavinin altın anahtarı olabilir. Ameliyatında, basıya uğrayan sinirlerin, rahatlatılması temel prensiptir. İlgili sinirlere bası yapan fıtıklaşmış disk maddesinin, bölgeden uzaklaştırılmasıyla yapılır. Çok ileri vakalarda ve artık omurlar arasında yastık görevi gören disk maddesinin tamamen fıtıklaştığı durumlarda. Fıtıklaşan disklerin bulunduğu omurlar arasına yapay diskler konulabilir. Ya da ilgili omurların çeşitli protezler ile sabitlenmesi düşünülebilir. Bunların yanı sıra ameliyat sonrası boyun kaslarının güçlendirilmesi, operasyonun başarısını doğrudan etkileyen önemli bir faktördür. Bu noktada doğru uygulanan bir egzersiz tedavisi yine önem taşımaktadır. Yanlış yapılan egzersiz bir fayda sağlamayacağı gibi, olumsuz sonuçlara da sebebiyet verebilir. Egzersize dayalı tedavilerde uzman önerisi ile yapılan egzersizler her zaman daha iyi sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Vexrob gibi uygulamalar egzersizlerinizi doğru şekilde yapıp egzersiz rutininizi takip etmenize yardımcı olur. Unutmayalım ki, ameliyat değişmeyen bir boyun mekaniği karşısında sadece zayıf bir tedavi yaklaşımı olarak kalacaktır.

Boyun Fıtığında Ameliyatsız Tedavi

Boyun fıtığı belirtileri başlangıç ve erken evrelerinde çeşitli operasyonel olmayan tedaviler ile çok kolay kontrol altına alınabilir. Bu yöntemlerin başında istirahat ve diskin daha fazla taşmasına sebep olacak hareket ve pozisyonlardan kaçınmak olacaktır. Günlük alışkanlıklarımızı, boyun fıtığının bize el verdiği şekilde değiştirmek yani, fıtığı tetikleyecek hareketlerden kaçınmak gerekli ve basit bir çözüm olacaktır.

Koruyucu tedavinin en önemli bileşeni de fizik tedavi olarak gösterilir. Fizik tedavi ile boyun fıtığı sonucu oluşan ağrıyı kontrol altına alabilir ve fıtığın ilerlemesini sağlayacak olan kötü postürün çeşitli basit birkaç egzersiz ile durdurulmasını sağlanabilir. Ameliyat gibi komplike tedavilere göre çok daha kolay ve masrafsız bir yöntem olan fizik tedavi ve egzersiz, ameliyatlı ya da ameliyatsız tüm tedavilerde en önemli faktördür. Boyun kaslarını germek ve güçlendirmek için, Vexrob | Kişisel Egzersiz Asistanı mobil uygulamasından, fizyoterapistler ve hekimler tarafından düzenlenen egzersiz programlarını seçebilir ve fizyoterapistiniz ile sık sık iletişim halinde kalıp, disiplinli bir tedavi programı uygulayabilirsiniz. Unutmayalım ki, koruyucu tedavi hastalığın her aşamasında gereklidir.

Boyun Fıtığı Hastalarına Tavsiyeler

Boyun fıtığı tanısı konmuş ya da boyun fıtığı belirtilerine sahip bir kişinin  günlük hayatında kaçınması gereken bazı hareket ve pozisyonlar vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Bakılınan tarafa sadece başın değil, boyun ve gövdenin bir bütün olarak dönmesi ile bakılması
 • 45 dakikadan fazla aynı pozisyonda kalmaktan kaçınılmalıdır.
 • Yüz üstü ve sırt üstü yatmaktansa, yan yatmak tercih edilmelidir.
 • Ortopedik yastıklar kullanılmalıdır. (Kuş tüyü elyaf gibi maddelerden yapılmış yastıklar boyun sağlığı için uygun değildir)
 • Boynu öne doğru ileri derecede bükmek boyun sağlığı açısından çok sakıncalı bir durumdur.
 • Yapacağınız aktiviteleri, uğraşlarınızı boynunuzu bükmeden yapabileceğiniz seviyelere çıkarmak.
 • Bilgisayar kullanırken ekranın baş hizzasında olmasına dikkat edilmeli.
 • Boyun rüzgârdan, soğuktan, direk boyna vuran klima akımlarından korunmalıdır.

Boyun Fıtığı İçin Egzersiz

Boyun fıtığında uzmanlar tarafından düzenlenen egzersiz tedavisi hastalığın tedavisinde önemli bir yere sahiptir. Boyun fıtığı gibi hassas konularda yanlış yapılabilecek egzersizler boyun fıtığı belirtilerini (ağrı ve hareket kısıtlığı) arttırabilir. Vexrob | Kişisel Egzersiz Asistanı doğru ve kaliteli egzersizleri, uzman doktor ve fizyoterapistler tarafından düzenlenmiş programlar dahilinde mobil uygulama üzerinden size sunabilir. Vexrob’a üye olmayanların faydalanabileceği Boyun Fıtığı için Evde Yapabileceğiniz 9 Egzersiz’e göz atabilirsiniz.

Egzersizlerinizde disiplin ve devamlılık da sağlayarak koruyucu tedavinizde fark yaratabilir. Boyun fıtığında egzersizin temel amacı, boyun çevresi kaslarını güçlendirip, omurgaya binen yükü azalatmaktır. Bu amaç doğrultusunda yapılabilecek egzersizler, germe ve kuvvetlendirme olarak uygulanır. Egzersiz ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavide altın standart olarak gösterilebilir. Boyun fıtığı ile gelişen boyun ağrılarınızdan kurtulmanın en basit ve etkili yolu uzmanlar tarafından seçilmiş doğru egzersizlerin düzenli ve disiplinli olarak uygulanmasıdır.

The post Boyun Fıtığı Belirtileri ve Boyun Fıtığı Tedavisi appeared first on Vexrob Blog.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.