Boyun Ağrısı için Alınabilecek Önlemler

Boyun fıtığı ve boyun ağrısı günümüzde sık görülen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Çoğunlukla günlük aktivitelerimizin tetiklediği boyun ağrısı ağrı bizi uykumuzda da rahat bırakmayıp, iyi bir uykudan alıkoyabilir. Tedavisi için ise boyun egzersizleri ve günlük yaşamımızda yapacağımız değişiklikler büyük oranda çözüm olacaktır. Mesela;

 • Boyun ağrısı = Yanlış yastık seçimi

  Boynumuzun kavisine ve şekline uygun, ne çok yumuşak ne de çok sert olacak şekilde tam kararında yastıklar tercih edilmeli, çünkü tüm gece boynumuzu yanlış pozisyonlanması, uzunca bir süre boyun omurlarımızın hatalı postürde durması demek oluyor. Bu da boyun ağrısına yol açabilir.  Bu nedenle doğru yastık ve yatak seçimine önem vermeliyiz.

 • Uzun süreli telefon ile görüşme yapmaktan kaçının

  Telefon ile konuşmanın ne zararı olabilir ki demeyin, kolunuzu omzunuzdan yukarı kaldırıp, telefonu kulağınızda tutarken, omuz mekaniğiniz ve postürünüz tek taraflı (asimetrik) bir şekil alır. Bu pozisyonda uzun süre kalmak omuz ve boyun kaslarımızı tek taraflı yoracaktır ve sonrasında kas katılığına neden olacaktır. Bu durumda boynunuzun iki tarafına orantısız uygulanan kuvvet boyun ağrısına sebep olabilir. Uzun solukta ise boyun fıtığına neden olabilecek kadar asimetrik bir duruşa sebep olabilir.

 • Telefonu omzunuz ile kafanız arasına sıkıştırıp konuşmayın

  Telefon görüşmeleriniz sırasında, ellerimiz meşgul iken baş ve omzumuzun arasına sıkıştırıp, ısrarla devam ettirilmek istenen telefon konuşmaları aktif olarak “ben boyun fıtığı istiyorum.” demekten farksızdır. Boynumuzda ve bütün vücudumuzda kaslarımız ve diğer fonksiyonel yapılarımız çift taraflı, simetrik olarak konumlanmıştır. Bir tarafımıza yüklenmek ve bunu uzun süre devam ettirmek  zararlı olacak ve bir çok yapısal bozulmaya davetiye çıkaracaktır. Omuz kaslarımızı ve boyun kaslarımız tek taraflı çalıştırmamaya her zaman özen göstermeliyiz.

 • Ağır şeyler kaldırmaktan kaçının

  İnsan bedeni belirli bir yükün altından kalkabilecek şekilde tasarlanmıştır. Her türlü fazla yük, eklemlerimize daha fazla yüklenmek, kemiklerimizi ve kaslarımızı haddinden fazla zorlamak demektir. Bu durumun uzun sürmesi vücudumuzun kas iskelet sisteminde önemli deformasyonlara neden olacaktır. Ağır yüklerin, yani kaldırmakta zorlandığımız yüklerin altına girmek eklemlerimizde aşırı bir stres oluşturacaktır. Eklem çevresi yapılarımız bu yüklü stresi dengeleyebilmek için kaslarımıza daha fazla ileti yollayıp onları daha fazla kastırmaya çalışacaktır. Bu durum kas ve eklem gibi yapılarda ağrıya neden olur. Yüklenmenin uzun sürmesi ve sürekli hale gelmesi durumunda eklem ve kaslarımızda hasarlar meydana gelecektir.

 • Kollarınızı çok kaldırdığınız aktivitelerden kaçının

  Baş üstü aktiviteler her insan için önemli risk faktörü olarak gösterilir. Sadece boyun fıtığı için değil omuz çevresi sinir sıkışmaları, sırt ağrıları, kas yırtıkları vb. durumlar için kolların baş üzerinde yaptığı aktiviteler boyun ağrısı ve omuz ağrısına neden olabilir. Yer çekemi kuvvetine karşı sürekli bir potansiyel kuvvet oluşturmak için harcanan kas gücünün yanında fonksiyonu gerçekleştirmek için harcanan ince motor hareketlerinde kaslarınızı aşırı yoracağınızı unutmayın. Omuz kaslarımız yoruldukça üst sırt ve boyun kaslarımız ona yardım etmek için çalışacak ve bu da direkt olarak fazla mesaide olan kaslarımızın boyun çevresinde zayıflamasına yorulmasına neden olacaktır.

 • Bilgisayar başında 30 dakikadan fazla hareketsiz kalmaktan kaçının

  Hareketsizliğin her türlüsü zararlıdır. Özellikle bilgisayarla çalışma gibi kötü postürün hüküm sürdüğü çalışma ortamlarında vücudumuzun uzun süreli yanlış hareketleri tekrarlayıp süreli olarak kas ve eklemlerimizi zorlaması ağrılara davet çıkaracaktır. Vücudumuz eklemlerden gelen ağrılara ortalama olarak 30 dk. da alışıp, ağrıların hissedilme bilincini düşürme yoluna gidecektir. Bu yanlış pozisyonun oluşturacağı hasarların daha az hissedilerek ama bir yandan da ağırlaşarak süreceği anlamına gelir.

 • Televizyon karşısında uyuya kalmaktan kaçının

  Televizyon karşısında uygunsuz bir şekilde uyuya kaldığınızda boynunuza kontrolsüz bir şekilde yük biner. Hatta bazen uyanmanızın sebebi meydana gelen boyun ağrısı olabilir. Yatar pozisyonda televizyon izlerken boynunuzu rahat bir pozisyona getirin. Ancak bu pozisyonda uyumayın. Uyurken bilinç dışı pozisyonunuzu bozabilirsiniz. Bu da ağrı ve rahatsızlıklara zemin hazırlayabilir.

 • Postacı tarzı tek taraftan askılı çantalar kullanmaktan kaçının

  Tek taraflı, asimetrik şekilde olan tüm yüklenmeler, kas iskelet sistemimize zarar verebilir. Postacı çantası tarzı çantalarda yük tek omuzda taşınacağı için, yükün taşındığı omuz sürekli olarak kasılı kalacak ve boyun kas dengesini bozacaktır. Ardından boyun ağrısı nüks etmesi içten bile değildir.

 • Ani baş hareketlerinden kaçının

  Ani baş hareketleri boyun çevresinde bulunan ufak kas gruplarının zedelenmesine neden olabilir.

 • Soğuk ve rüzgarlı günlerde boynunuzu koruyun

  Günlük hayatımızda karşılaştığımız soğuk, rüzgar ve klima çarpması gibi durumlarda, boyun kaslarımız kendilerini korumaya çalışacaktır. Bunu da daha çok kasılarak yapmaya çalışacaktır. Sürekli çalışan ve buna kendini zorunlu hisseden kaslarımız, zamanla eklemlerimizin ve boyun omurlarımızın pozisyonlarını bozabilir. Bu da boyun fıtığına zemin hazırlayabilir.

 • Başın uzun süreli sabit kalmasından kaçının

  Kaslarımızın sürekli ve orantısız şekilde çalışması eklem pozisyonlarımızı uzun süreli bozabilir, geri dönüşümü zor hasarlara neden olabilir. Özellikle baş ve boyun mekaniğimiz diğer eklemlerimize oranla daha çok kaslar üzerinden yürür. Boyun kaslarımızı güçlendirmek için bazı egzersizler yapmak bizi olası boyun bölgesi hastalıklarından (boyun fıtığı, boyun düzleşmesi) koruyacaktır.

 • Boyun desteği olmayan koltuklar kullanılmamalı

  Baş desteği olmayan koltuklar ağrılara ve boyunda rahatsızlıklara yol açabilir. Bunun nedeni ise boynumuzu sürekli fonksiyonel konumda desteksiz tutmaya çalışırken, kaslarımızın sürekli çalışıp yorulmasıdır.

The post Boyun Ağrısı için Alınabilecek Önlemler appeared first on Vexrob Blog.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.